V petek, 22. novembra, se je odvila 4. konferenca Slovenskega združenja za energetsko ekonomiko (SAEE). Konferenco so z uvodnimi nagovori pozdravili dekan Ekonomske fakultete prof. dr. Tomaž Turk, predsednik EZS in direktor ELES mag. Aleksander Mervar, državni sekretar na Ministrstvu za okolje, podnebje in energijo RS Uroš Vajgl ter predsednica programskega odbora in podpredsednica SAEE prof. dr. Nevenka Hrovatin.
»Ko govorimo o zelenem prehodu, na koncu vedno pridemo do vprašanja ekonomike. Podobno je s projektom JEK2 ali TEŠ ali z omrežnino – na koncu je ključno vprašanje ekonomike. Tako je tudi na ravni bodisi države bodisi gospodarstva bodisi gospodinjstva,« je na konferenci poudaril predsednik Energetske zbornice Slovenije (EZS) mag. Aleksander Mervar.
Na prvem plenarnem panelu so sodelovali mag. Stane Merše (CEU-IJS), Marjan Eberlinc (Plinovodi), mag. Aleksander Mervar (ELES in predsednik EZS) ter mag. Duška Godina (AGEN-RS). V okviru kratkih predavanj in nato okrogle mize so ugotavljali, da bo za prehod v podnebno nevtralno družbo potrebnih veliko naporov in tudi investicij, ki bodo zahtevale velike finančne vložke. Finančno breme pa bo (pre)veliko, če ga bodo morali prenašati izključno neposredni uporabniki, zato bo po zgledu drugih držav nujna vključitev celotne energetske politike in njenih nosilcev z ustrezno regulativo. O tem bo potrebno doseči ustrezen družbeni dogovor. Celoviti nacionalni energetski in podnebni načrt Republike Slovenije (NEPN) predvideva za 18 mrd EUR naložb v obdobju 2024-2030 in po besedah Meršeta dokument spodbuja državo na njeni poti k trajnostnem razvoju in je podpora konkurenčnosti. Cilji učinkovite rabe energije so po njegovem dosegljivi, medtem ko so cilji obnovljivih virov energije bolj ambiciozni.
V drugem panelu so se srečali dr. Dejan Paravan (GEN energija), dr. Tomaž Štokelj (HSE), Sašo Berger (Petrol) in Ljubo Germič (Energetika Maribor in Sekcija za daljinsko ogrevanje EZS). Predstavili so svoje načrte in izzive na področju zelenega prehoda in nato v okviru okrogle mize odgovarjali na aktualna vprašanja zelenega prehoda za podjetja. Opozorili so tudi na znake zadržanosti s strani javnosti in zaskrbljenosti zaradi stroškov, ki bodo nastali s financiranjem zelenega prihoda. Zato morajo družbe iskati občutljivo ravnovesje med usmeritvami in zahtevami politike, finančnimi možnostmi in pričakovanji javnosti. Germič kot predsednik Sekcije za daljinsko ogrevanje pri EZS ocenjuje, da je pri nas premalo medsektorskega sodelovanja.
Nagrado za najboljši študentski prispevek sta si razdelila dva
Na začetku popoldanskega dela konference sta predsednik združenja SAEE, mag. Marko Ileršič (Plinovodi) in predsednica Programskega odbora konference dr. Nevenka Hrovatin (UL EF) podelila nagrado za najboljši študentski prispevek po izboru treh neodvisnih recenzentov. Nagrado – vsak po 500 EUR – sta so razdelila dva avtorja, ki sta na ocenjevanju prejela enako število točk za svoj prispevek, in sicer Barbara Kurbus za prispevek »Razumevanje nestrinjanja z ocenami ESG: vloga pravnega izvora v sektorjih z visoko vsebnostjo ogljika« in Klemen Kajba za prispevek »Vpliv korelacij na izračun tvegane vrednosti portfelja pri trgovanju z energenti«.
Za vsakogar nekaj: predstavitve kar 28 znanstvenih prispevkov na temo energetske ekonomike in prispevkov iz prakse
V popoldanskem delu so v šestih vzporednih sekcijah sledile predstavitve 28 znanstvenih prispevkov na temo energetske ekonomike in prispevkov iz prakse. Vsi prispevki so zbrani v Zborniku konference.
Konferenco je Sekcija SAEE organizirala v sodelovanju z Ekonomsko fakulteto Univerze v Ljubljani (UL EF) in Centrom poslovne odličnosti Ekonomske fakultete (CPOEF). Programskemu odboru konference je predsedovala prof. dr. Nevenka Hrovatin ob aktivni pomoči zlasti dveh članov prof. dr. Jelene Zorić in izr. prof. dr. Mateja Šviglja, za organizacijo pa so poleg omenjenih poskrbeli tudi dr. Janez Dolšak (zbornik) in mag. Pia Slabe iz službe za trženje UL EF.
Slovensko združenje za energetsko ekonomiko
Slovensko združenje za energetsko ekonomiko, ki mu predseduje mag. Marko Ileršič iz družbe Plinovodi, je nacionalna podružnica Mednarodnega združenja za energetsko ekonomiko (International Association for Energy Economics – IAEE). V Sloveniji deluje kot sekcija Energetske zbornice Slovenije. Združenje deluje na področju energetske ekonomike in povezuje strokovnjake iz prakse, oblikovalce energetske politike ter akademike (vključno s študenti in mladimi raziskovalci).