Publikacije

V Energetski zbornici Slovenije spodbujamo podnebni in energetski dialog na vseh ravneh – tudi s publikacijami za večjo informiranost in ozaveščenost družbe o pomenu energije.
Energija_Slovenije_naslovnica

Energija Slovenije in sveta (2025)

Posodobljeno publikacijo »Energija Slovenije: Pregled stanja, trendov in izzivov v energetiki«, ki je prvič izšla aprila 2021, v letu 2025 nadgrajujemo z drugo izdajo. V samo štirih letih je nasploh v svetu in v celotnem sektorju energetike prišlo do pomembnih premikov. Z rusko agresijo nad Ukrajino se spreminja energetska podoba Evrope in sveta. Digitalizacija s seboj prinaša vse več izzivov – tudi z velikimi podatkovnimi centri, ki so pomemben porabnik energije. Potrošnika in gospodarstvo pa najbolj zanimajo cene energentov, ki jih potrebujejo za življenje in delo. Vse te pomembne vidike vključujemo v drugo izdajo publikacije.
Ohranili pa smo bistvene dele prve izdaje, ki osvetljujejo področje energetike v Sloveniji, Evropski uniji in svetu ter delo Energetske zbornice Slovenije – ta osrednji del smo posodobili z najnovejšimi podatki, ki so bili na voljo do jeseni 2024.

Energija_Slovenije_naslovnica

Energija Slovenije (2021)

Energija Slovenije prinaša nekaj bistvenih informacij o energiji v svetu, predvsem pa se osredotoči na energijo oziroma energetiko v Sloveniji: kaj je zanjo značilno, kakšna je uvozna odvisnost, kakšna je energetska mešanica države, v katerih okvirih deluje slovenska energetika, kakšen je širši kontekst in s katerimi omejitvami pri snovanju napredne, nizkoogljične družbe se spopadamo kot država.

Sistem kvalifikacij na področju elektrotehnike, elektronike, avtomatizacije, energetike ter elektronskih komunikacij

Publikacijo je izdal Center RS za poklicno izobraževanje (CPI) z namenom celovito predstaviti nabor omenjenih kvalifikacij, širšo sliko omenjenih panog in položaj kvalifikacij v njih. Publikacija je namenjena različnim skupinam deležnikov, ki so na raznovrstne načine povezani z izbranim področjem: delodajalcem, zbornicam, sindikatom, izobraževalnim ustanovam, strokovnim institucijam, predstavnikom ministrstev in tudi širši zainteresirani javnosti. EZS je prispevala del, ki se nanaša na energetiko.

ZBORNIK – Prispevki za razumevanje trajnostnosti na področju poklicnega in strokovnega izobraževanja

Zbornik vključuje zbir gradiv, ki so nastala v dveh razvojnih projektih Centra RS za poklicno izobraževanje: Care 4 Climate ter Podnebni cilji v vzgoji in izobraževanju v obdobju 2022 – 2023, in pri katerem je sodelovala mag. Ana Vučina Vršnak. Gradiva so nastala kot podpora razvojnim aktivnostim na področju poklicnega in strokovnega izobraževanja za potrebe izdelave celostnega programa ozaveščanja ter vzgoje in izobraževanja o podnebnih spremembah v kontekstu vzgoje in izobraževanja za trajnostni razvoj. Prvi del zbornika zajema deset opisov trajnostnih področij z vidika okolja, družbe in ekonomije, ki smo jih posebej identificirali za potrebe vzgoje in izobraževanja na področju poklicnega in strokovnega izobraževanja. Drugi del zbornika vsebuje dodatna podporna gradiva, ki so nastala pri razvijanju vsebin v obeh projektih.