Sekcija za daljinsko ogrevanje (DO)
Sekcija združuje podjetja daljinske oskrbe s toploto z namenom izmenjave izkušenj in dobrih praks, načrtovanja razvojnih modelov glede na usmeritve na področju daljinske energetike v EU in Sloveniji.
OPIS
Sekcija za daljinsko ogrevanje (DO) je bila ustanovljena 7. aprila 2016 z namenom, da združi podjetja s področja dejavnosti daljinske oskrbe s toploto – vroča voda in para (standardna klasifikacija dejavnosti SKD 35.300).
Sekcija za daljinsko ogrevanje je prostovoljno, samostojno, nepridobitno združenje podjetij, ki so se povezala z namenom izmenjave izkušenj in dobrih praks, načrtovanja razvojnih modelov glede na usmeritve na področju daljinske energetike v EU in Sloveniji, ter sodelovanja pri oblikovanju, spreminjanju in dopolnjevanju zakonodaje in predpisov, ki se nanašajo na dejavnost članov sekcije.
Kontakt:
ljubo.germic@energetika-mb.si
ales.cjuha@energetika-lj.si
Predsedujoči za obdobje 2022 – 2024:
Predsednik: Ljubo Germič, Energetika Maribor
Podpredsednik: Aleš Cjuha, Energetika Ljubljana
Člani:
11
AKTUALNO
- Izdana Uredba o določitvi nadomestila distributerjem toplote iz sistemov daljinskega ogrevanja
Vlada RS je 6. julija 2023 sprejela uredbo, ki določa način določitve primernega finančnega nadomestila škode distributerjem toplote, ki jim je bila povzročena zaradi uvedbe najvišje dovoljene višine tarifne postavke za variabilni del cene toplote za gospodinjske odjemalce zaradi in v času veljavnosti Uredbe o oblikovanju cene toplote iz daljinskega ogrevanja.
Uredba o določitvi nadomestila distributerjem toplote iz sistemov daljinskega ogrevanja tako določa pogoje in merila za upravičenost do nadomestila, način izplačila primernega nadomestila zaradi povzročitve občutne škode distributerjem toplote, ter organ, ki upravičenost in višino nadomestila ugotavlja (Agencija za energijo), ter organ, ki nadomestilo izplačuje (Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo).
Omejitev, ki je bila določena z Uredbo o oblikovanju cene toplote iz daljinskega ogrevanja, se nanaša na maksimalni variabilni del cene za gospodinjske odjemalce in na prepoved dviga obstoječe vrednosti te cene, če je le-ta nižja od predpisane. Po zaključku obdobja regulacije cene po Uredbe o oblikovanju cene toplote iz daljinskega ogrevanja se upravičenje distributerja toplote ocenjuje na način, da se oceni bistvena škoda, ki nastane kot izpad prihodka zaradi naslova znižanja cene glede na obstoječo ceno oziroma nezmožnost zvišanja predmetne cene glede na ceno, ki jo je distributer samostojno povišal po obdobju predmetne dodatne regulacije z uredbo.
Izplačila se bodo financirala iz proračuna Republike Slovenije na osnovi Zakona o nujnem posredovanju za obravnavo visokih cen energije. (VEČ)
DELO v 2025
Sekcija bo v letu 2025 izvajala svoje aktivnosti v smeri uresničevanja usmeritev »Primerjalne študije podjetij daljinskega ogrevanja« iz leta 2020 z upoštevanjem sprememb kot odziv na turbulentna dogajanja na področju energetskega sektorja v zadnjem obdobju. Ravno spremembe in strožje zahteve, ki jih distributerjem toplote naslavlja osnutek novega Celovitega nacionalnega energetskega in podnebnega načrta Republike Slovenije (NEPN) in sveženj direktiv »Pripravljeni na 55« narekujejo potrebo po pristopu k novelaciji primerjalne študije, o naročilu katere naj bi se dogovorili do konca leta 2024.
Začelo se je investicijsko zahtevno obdobje t. i. pametne in zelene preobrazbe sistemov DO in v podjetjih že tečejo projekti, s katerimi bo preobrazba postopno uredničena. S projekti se zasledujeta primarna cilja: izpolnjevanje kriterijev za učinkovitost sistema DO ter povečevanje deleža obnovljivih virov energije (OVE) in odvečne toplote v strukturi proizvodnje toplote. Aktivnosti sekcije bodo usmerjene v identifikacijo, načrtovanje in izvedbo najprimernejših projektnih rešitev ter zagotavljanje možnosti koriščenja finančnih spodbud iz različnih virov in javnih pozivov. Le z ustreznimi finančnimi podporami projektom lahko zagotovimo njihovo realizacijo ob vzdržnih in konkurenčnih cenah toplote.
V prihodnjem letu se nadaljuje prenos zahtev zakonodajnega svežnja »Pripravljeni na 55«, ki operaterje daljinskih sistemov postavlja pred nove izzive (že omenjena učinkovitost sistemov ter povečanje deleža OVE in odvečne toplote), v nacionalno zakonodajo. V sekciji se bodo aktivno vključevali v javne obravnave zakonodajnih predlogov in usmerjali člane k sprejemu pravilnih odločitev za preobrazbo sistemov.
Kot ena ključnih usmeritev delovanja sekcije je sodelovanje z različnimi sektorji doma in v tujini. Pomembno pozornost bodo namenili tudi raziskovalno razvojni dejavnosti, zato se bodo kot že do sedaj vključevali v različne razvojne projekte s področja delovanja sekcije. V letu 2025 bodo potekale aktivnosti v povezavi s podporo projektu »HEAT 35 – Transforming district heating systems of Central Europe into sustainable and efficient heating and cooling systems by 2035«, ki izhajajo iz v letu 2024 podpisane pogodbe o sodelovanju. Aktivno se bomo odzivali in sodelovali na domačih in mednarodnih konferencah, na katerih bomo predstavljali svoje izkušnje in dosedanje delo ter razvojne usmeritve. V iskanju najboljših rešitev bomo sledili dobrim praksam in jih poskušali vgrajevati v svoje razvojne programe.
V letu 2025 sta predvideni najmanj dve srečanji članov sekcije, na katerih se bodo predstavile aktualne teme s področja daljinskega ogrevanja. Spomladansko srečanje bo volilno, ker se v letu 2025 izteka mandat vodstvu sekcije.